5 tips voor een halve marathon
Bijgewerkt: december 2023
Trainen voor een halve marathon is een feestje: een halve marathon is een heerlijke afstand. De afstand is lang genoeg voor voldoening en vreugde, maar het is niet zo ontzaggelijk lang als een marathon.
De halve marathon is mijn favoriete afstand om voor te trainen in een periode waarbij gezin, familie of werk duidelijk op de eerste plaats staan. Met het schema voor de halve marathon combineer je hardlopen op hartslag met ademhalingsoefeningen: progressie verzekerd.
Hier 5 tips voor lopers die een halve marathon willen lopen.
Tip 1,2 en 3 zijn voor iedereen waardevol.
Tip 4 en 5 is voor de lopers die een dik PR op de halve willen lopen.
1. Train langzaam als je gestrest bent
Met een vol hoofd, wat ergernis of een hoge ademfrequentie kun je prima een looptraining doen. Lopend kun je je hoofd lekker leeg maken en in opbouw voor een halve marathon is het natuurlijk goed om in je ritme te blijven. Toch is het goed om rekening te houden met stress. Je wordt niet beter tijdens het trainen, maar tijdens het herstel na de training. En met stress in je lijf is je herstel minder goed.
Daarom kun je op dagen dat je veel stress hebt het beste rustig hardlopen, niet te intensief.
2. Loop 4 x per week
4 x per week sporten is het optimum. Dat hoeft niet (altijd) hard en dat hoeft niet lang, maar wel consequent. Met 4 x in de week hardlopen bouw je namelijk energie op. 1 x in de week is te weinig en met 2 x per week is de opbouw tergend langzaam, 3 x is al goed en met een vierde keer heb je wat extra’s. Vanzelfsprekend kun je ook prima 3 x lopen en 1 x fietsen, zwemmen, squashen, zaalvoetballen of paardrijden.
Op dagen dat je heel moe bent kun je de 12 minuten regel toepassen. Ga 12 minuten lopen, ben je dan nog steeds moe, keer dan om en ga naar huis. Ben je na 12 minuten juist fit? Maak dan je looptraining gewoon af.
3. Denk aan je herstel
Belangrijker dan je looptraining is je herstel na je training. Om je herstel te bevorderen kun je een eenvoudige ademhalingsoefening doen kort voor het slapen. Dit klinkt zo eenvoudig dat het bijna onbenullig lijkt. Als je niet gelooft dat een ademhalingsoefening veel doet voor je herstel, dan kun je het eens proberen met een hartslagmeter. Kijk wat je hartslag is en doe 10 minuten onderstaande oefening:
Adem in door je neus
Adem uit door je neus
Pauzeer
In ons 100 dagen programma is ruim aandacht voor ademhalingsoefeningen. Simpelweg omdat je niet beter wordt tijdens de training, maar tijdens het herstel na de training.
4. Train op je halve marathonhartslag
Je hoeft niet lang te trainen. 10 kilometer is al genoeg als langste training. Wel is het waardevol om op je halve marathonhartslag te trainen.
Met je 10 kilometertijd en je omslagpunt kun je in de tabel van De Hardlooprevolutie je hartslag vaststellen voor de halve marathon. Zo kun je heel gericht trainen voor je evenement en sta je zeker goed voorbereid aan de start. In aanloop naar je halve marathon weet je al snel of deze trainingen aanslaan. Als je harder gaat lopen bij dezelfde hartslag, dan gaat het goed.
Heb je een hekel aan trainen met een hartslagmeter? Lees dan deze blog: trainen met een hartslagmeter.
5. Halve marathon: neem geen sportvoeding, maar train vóór je ontbijt
Een halve marathon kun je prima trainen zonder gedoe met gels en sportdrank. We zijn groot fan van vijgen in plaats van suikerbommen. Om je lichaam wel goed voor te bereiden op een lange duurloop van 21 kilometer is het eenvoudigweg de kunst om je vetvoorraden als brandstof aan te spreken. Ook ideaal als je nog wat kilo’s kwijt wilt 😉
Dat kun je doen door – onder andere – één keer per week een rondje hard te lopen voor je ontbijt. Het is even wennen, maar een PR op de halve marathon lonkt.
Veel voorpret voor je halve marathon gewenst.

B
Eerst een halve en later nog een hele…..Hoop ik.
B
B Zwolle in juni
C dus is een Halfje een training
B leiden!
B Halve van Hoogvliet
B. Samen met Babs hoop ik na Drunen in Eindhoven te gaan shinen! Natuurlijk weer met het 100 dagen schema!
B
B
Twijfel nog. Begin langere afstanden wel te waarderen, maar of ik een halve ook leuk vind?
B vlieland
Ja, de halve van Zwolle
Annelies Bol we gaan toch voor B
Zeker weten broertje!!
Voorlopig ff niet, maar als ik beter ben misschien nog een keer de hele met Marlies ten Haaf. ??
B. Hellendoorn. Met obstakels
goed bezig iike ook.
Wie A zegt…. ?
Zekers, in september of oktober. Weet nog welke loop.
B Hoorn
B. Amsterdam
B. Amsterdam in oktober
B vast wel
B. Berenloop Terschelling!
5 tips voor een halve marathon https://t.co/Jvt5fZwxEw
@Meisje_Sanne Je kent toch ook ’t @Sportrusten ?HM-schema 3–4×/wk met max. 10–12km hè?? https://t.co/x5RoincrBL & https://t.co/TMdFWvRi8N
Meerdere
Ik zie in de Marathon Revolutie bij de halve ..geen 12km afstand staan …
Ja ik!
Jonathan
Anita Schuurhuis zie wat ik bedoel;)
Ik zal eens even lezen.
Dat klinkt goed. Zal het gaan proberen!
Succes, moet je er natuurlijk wel zin in hebben, maar uit ervaring weet ik als ik lang niet loop ik minder fut heb dan als ik meer sport dan 3 keer in de week.
Janneke Hermsen
Ik lees dat de maximale afstand die je hoeft te trainen 12km is. Ik heb het schema maar zie daar geen 12 opstaan? 8 en 10km maar geen 12.
Patrick Prinsen
Suzanne Verschoor
Monique Dassen-Dortland
Anka Mikolajczyk
5 tips voor een halve marathon
https://t.co/4DYIZG5aho
Mark
Nicole de Grote Ellen Roose
Martine Keijser hier is al wat info…ik volg deze nu ook ?
Malinda Vaartjes ??
Goede tips voor ons Monique Den Ronden!!
Bianca Dijkstra
Tim en Rick
Gaat goed komen!
Weet ik! ?
??????
5 tips voor een halve marathon https://t.co/PFq4Thxuqb
Tahmee Vaartjes
Ik zit inmiddels op dag 31 in voorbereiding op de halve van Drunen. …Gaat aardig tot nu toe, ben benieuwd. …
Hanneke Schrijver! ?
Jenny Bontekoe-Weerts
Thanks ga hem lezen en uitprinten , heb ook al een schema van de marathon gekregen van een kennis
Dit heb jij niet nodig Odette Huijsman, hihi
Richard Brinkman
Robbin