Volkskrant: artsen moeten meer aandacht hebben voor ademhaling

In de Volkskrant stond vorige week een groot artikel over ademhaling.

Dat is natuurlijk super. Aandacht voor ademhaling is een groot goed.

De titel: Als ademhaling het leven moeilijker maakt (en hoe het beter kan).

Volkskrant-journalist Margreet Vermeulen laat veel artsen en therapeuten aan het woord en ze zeggen allemaal dat méér aandacht voor ademhaling een goed idee is.

Longarts Stijn Mol: ‘Het is jammer dat niet standaard de mogelijkheid van een verkeerde ademhaling meegenomen wordt bij de diagnose. Het zou de zorg een stuk efficiënter en goedkoper maken.’

In het artikel schrijft Vermeulen over mensen met een klaplong of een longontsteking, waarna mensen sneller blijven ademen, ook als ze genezen zijn. Longarts Mol zegt de afgelopen weken coronapatiënten te hebben gezien die klaagden over een traag herstel.

Wat bleek: hun longfunctie was hersteld, maar hun adempatroon was verstoord geraakt.

Ook burn-out komt langs. En stress komt kort voorbij. Het belang van koolzuur en het nut van meditatie en mindfulness komt langs.

Een gepensioneerde huisarts – Paul Verstijnen – is zelf ná zijn pensioen begonnen met ademhalingsoefeningen en heeft spijt dat hij eerder zijn patiënten niet heeft gewezen op een hun ademhaling.

Twee onderdelen komen echter niet aan bod

In het artikel komen twee belangrijke oorzaken van een ontregelde ademhaling niet aan bod.

  1. Overgewicht
  2. Denken

Toen ik zelf nog een praktijk had en metingen deed van hartslag en ademhaling, zag ik veel mensen met wat kilo’s overgewicht. Overgewicht bemoeilijkt een ontspannen ademhaling. Sowieso tijdens inspanning, maar ook rust zorgt overgewicht ervoor dat het lastiger is om buik, borst en middenrif te ontspannen.

En denken komt nauwelijks aan bod in het stuk. Toch heeft denken een prominente rol bij ademhaling. Van onderzoekers Daniel Goleman (psycholoog) en Richard J. Davidson (neurowetenschapper) leren we dat gedachtes leiden tot emoties en je emoties leiden tot handelen en je handelen leidt weer tot gedachtes. Deze cirkel van denken en handelen heeft grote invloed op je ademhaling. Ga maar na. Je kunt met je denken aan gaan stress of aan gaan op ontspanning en rust. Is je denken en handelen vooral gericht op dankbaarheid of ontspanning of op piekeren en onrust? Zit je continue in het verleden en in de toekomst of in het nu? Dat maakt een groot verschil voor je ademhaling, maar heeft in het artikel niet echt een plek.

Wat wel aan bod komt is het feit dat ademhalingsoefeningen nieuw zijn.

Ondertitel: Na meditatie wordt ademhaling geprezen als de nieuwe manier om stress te bestrijden.

Dat is wel wat vreemd: nieuwe manier?

In 2009 schreef ik met Bram Bakker het boek Verademing en toen beschreven we oefeningen die al 2500 jaar oud zijn. Ademhalingsoefeningen zijn vermoedelijk veel ouder. Zo oud als de mensheid zelf. Wie zijn lijf voelt, gebruikt zijn/haar ademhaling vanzelf als kompas. Pas als je het contact met je lichaam verliest, kun je het contact met je ademhaling verliezen. Het goede nieuws is: je kunt met ademhalingsoefeningen al binnen een week of 4 je ademhaling weer resetten.

Wat overigens wél nieuw is: dat artsen steeds vaker aandacht hebben voor een ontregelde ademhaling.

Kortom: veel goed nieuws.

Wil jij het hele artikel lezen van Margreet Vermeulen? Lees hier.

Heb jij ervaring met ademhalingsoefeningen? Laat een reactie achter.

Over de auteur

Ademhaling is mijn favoriete onderwerp. Hardlopen en kou staan gedeeld tweede. Over deze onderwerpen schreef ik 10 boeken en ik leid ademcoaches en koucoaches op. Mijn favoriete ademhalingsoefening is anapana en run-dip-run is mijn favoriete training.

Koen de Jong