Ademhaling in NRC: erkenning voor Stans van der Poel

Gisteren las ik het NRC en mijn hart maakte een sprongetje.

In een bijlage over gezondheid wordt ruim aandacht besteed aan Stans van der Poel en ademhalingsoefeningen.

Het is nota bene een bijlage van een zorgverzekeraar.

De bijlage telt 12 pagina’s en het gaat (natuurlijk, want een gezondheidsbijlage) over voeding. Er staat een verantwoord gerecht en Pieter van den Hoogeband zegt nog maar eens dat hij gezond eet. Ook is er aandacht voor koffie: de Wereldgezondheidsorganisatie heeft koffie van de zwarte lijst gehaald en op de gezonde lijst gezet. Mooi zo.

Maar de meeste aandacht is voor de gezonde effecten van ademhalingsoefeningen

Stans van der Poel wordt geciteerd en bij de weetjes over ademhaling komen alle stokpaardjes van Van der Poel voorbij.

Bijvoorbeeld:

 

 

Dat flikt ze toch maar weer mooi.

Ik denk terug aan 1999.

Stans heeft een constructie ontwikkeld met een slang, een mondstuk, een zak en korrels om CO2 te absorberen. Ik moet een neusklem opzetten en door het mondstuk blijven ademen. Doel: in de zak is steeds minder zuurstof beschikbaar, dus ik boots hoogtestage na en dat wil ik als wielrenner graag. Gewoon in de huiskamer van Stans. Op de keukentafel liggen apparaten om de ademhaling en de hartslag te meten, in de woonkamer staan twee testfietsen die Wattage meten en Stans houdt de saturatiemeter in de gaten.

Na de sessie praat ze honderduit over de nieuwe apparatuur. Ze vertelt over de voordelen van metingen van adempatronen en hartslagvariabiliteit: zo zien artsen en verzekeraars ook dat oefeningen helpen bij stress gerelateerde klachten.

Ik vraag hoeveel behandelaars al werken met haar apparatuur.

Veel te weinig! – zegt ze – het is mijn missie om behandelaars en mensen met vermoeidheidsklachten de voordelen van ademhalingsoefeningen te leren.

In de afgelopen twintig jaar heeft Stans veel bereikt.

Honderden behandelaars hebben cursussen bij haar gevolgd of apparatuur aangeschaft.

Ademhalingsoefeningen duiken overal op

En zelfs verzekeraars moedigen via het NRC nu mensen massaal op om oefeningen te doen.

De boodschap van de verzekeraar is helder: we moeten manieren vinden om wat beter voor onszelf te zorgen.

Teveel zitten, teveel stressen en teveel eten maken ons ziek. De verzekeraar kijkt vast niet alleen door de bril van compassie naar haar leden, maar dat ademhalingsoefeningen als alternatief wordt gebracht bij onder andere hoge bloeddruk is (mede) de verdienste van Stans.

Stans van der Poel is nog niet klaar met haar missie.

We gaan nog veel meer van haar horen.

Succes Stans!

Ps. Foto van Stans van der Poel gemaakt in Westernieland door Wouter Wieringa.

Over de auteur

Ademhaling is mijn favoriete onderwerp. Hardlopen en kou staan gedeeld tweede. Over deze onderwerpen schreef ik 10 boeken en ik leid ademcoaches en koucoaches op. Mijn favoriete ademhalingsoefening is anapana en run-dip-run is mijn favoriete training.

Koen de Jong