Watertemperatuur te hoog: run-dip-run seizoen nog niet geopend
Maandagmorgen 5 oktober 2026.
Met een thermometer lopen we vanuit het clubhuis in Amsterdam met enige vrees de Oeverlanden in. We lopen een rondje van 8 kilometer. Het lopen is geen reden tot vrees, dat is de dip halverwege. Na vier kilometer arriveren we bij een strandje. De zon komt op en we trekken onze loopschoenen, sokken en shirt uit. De twintig meter over het mulle zand voelt lekker maar iedere stap brengt ons dichterbij een mogelijke stressrespons. Een fuut en twee meerkoeten zwemmen net als in de zomer rustig rond. Maar dat doen ze hartje winter ook.
‘Het valt erg mee,’ zegt Eline die een paar passen voor me loopt.
Rechtervoet in het water. Linkervoet in het water. Het valt inderdaad erg mee.
Ik zwiep de thermometer voor me uit en ga het water in. Een ademhalingsoefening is niet nodig, het is comfortabel zacht.
Na pak ‘m beet pak ik de thermometer. Watertemperatuur: 19 graden Celsius
Te warm voor het run-dip-run seizoen. Dat gaat pas in als het water onder de 14 graden Celsius duikt. Die grens is niet willekeurig. Iedereen die het hele jaar door zwemt in natuurwater herkent het. Er komt een dag in oktober dat je ineens naar adem hapt en dat het water geniepig koud is. 14 graden is een grens waarbij de temperatuurreceptoren van je lichaam alarm slaan. En daar zit ook de beloning. Wie senang is in de kou, wordt de rest van de dag beloont met een verrukkelijk gevoel.
Vroeg donker. Koude wind. De herfst kan een winterdip en een gevoel van leegte meebrengen. Je bent wel onder de mensen maar het voelt leger, zoals een uitstervende bijenkorf zonder koningin leeg is. Dat sombere gevoel kun je bestrijden met koud water. In plaats van leegte en somberte, krijg je een gevoel van saamhorigheid en geluk. Het is een vrolijkmakend avontuur, zo’n run-dip-run.
Maar we moeten dus nog even wachten. Genieten van de zon en het warme weer met een vleugje voorpret voor het seizoen dat komen gaat.
Op de terugweg vragen we ons af hoe het kan dat 19 graden zo comfortabel voelt. Een douche van 19 graden is niet comfortabel warm. Vermoedelijk komt het door de warming up van het lopen. Reden te meer om koudetraining te combineren met hardlopen.
Wie kijkt er nog meer uit naar de winter?

Nog geen reacties op "Watertemperatuur te hoog: run-dip-run seizoen nog niet geopend"