3 tips om minder te piekeren
Bijgewerkt: december 2023
Twee jaar geleden:
S. schuift de gordijnen opzij en kijkt uit over Kitka Lake, het grootste meer van Europa.
Ze is in Finland om bij te tanken. In een joggingbroek en een dikke kabeltrui, stapt ze in haar boots om naar de schuur te lopen voor 8 blokken hout, om de sauna op te warmen. Ze hakt twee grote blokken in vier kleinere stukken en wandelt terug naar haar blokhut.
Aapo heeft haar gisteren geleerd hoe je eenvoudig een vuurtje aan kunt maken. Wat kleine houtjes op een kluitje en dan links en rechts een groter blok. Daaroverheen plaats je dan – precies boven de kleine houtjes – blok nummer drie. S. legt de grote blokken neer als een A en het vuur laait snel op. Het komende uur moet ze drie keer wat hout bijvoeren om de sauna op te stoken naar 90 graden Celsius.
Tijdens dit uur herleest S. haar favoriete kinderboek Kruistocht in spijkerbroek en drinkt ze een kop thee.
Af en toe kijkt ze op van haar boek en staart ze uit het raam. Het weidse uitzicht met water, wilde zwanen en een prachtig wolkendek ziet ze niet.
Ze piekert
Ze maakt zich zorgen over geld.
Haar gezondheid.
Over haar zoon.
En haar toekomst.
De zorgen ploppen zonder aankondiging op in haar brein.
Het piekeren is niet van lange duur. Na een paar minuten staat ze op om de temperatuur van de sauna te checken.
50 graden Celsius. Dat gaat de goede kant op.
Een halfuur later is de sauna op temperatuur.
S. gaat er drie keer een kwartiertje in en dompelt tussendoor in het ijskoude meer. Nu ziet ze de wilde zwanen wel.
Na dit ritueel voelt ze zich verkwikt en gaat ontbijten in de Taiga School.
Ze blijft net zo lang in Finland als ze zelf wil. Haar zoon is in goede handen en ze kan blijven tot haar gepieker en angsten zijn weg geëbd.
S. bestaat echt. Haar piekeren is echt. Haar angsten zijn echt. Maar dat ze in Finland zit, is helaas niet waar
In werkelijkheid is S. met haar gepieker bij een grote instelling terecht gekomen. Daar ging ze één keer per week een uurtje praten. Nu zit ze thuis en praat ze met een psychologe over haar zorgen via Zoom.
Met de gordijnen dicht.
S. krijgt tools en huiswerkopdrachten mee van de 25-jarige psychologe.
Zo moet S. de demonen in haar hoofd een plek geven.
Denken staat daarbij centraal. S. is hoogopgeleid en de psychologe is hoogopgeleid.
Het piekeren van S. zit in haar hoofd, dus S. duikt met haar psychologe in het hoofd om de piekerproblemen op te lossen.
Na twee maanden heeft S. veel geleerd over piekeren. Ze heeft boeken over piekeren gelezen en haar psychologe heeft haar interessante dingen geleerd over angst, haar amygdala en het zoogdierenbrein.
Maar S. piekert nog steeds.
Ik gun haar een onbepaalde tijd in Finland om uit haar hoofd te komen.
Maar ja, dat gaat niet.
Gezin.
Werk.
Mantelzorg.
Corona.
Toch zou hulp uit een andere hoek welkom zijn
Want een probleem van het hoofd (gedachten < > piekeren) oplossen mét dat hoofd (gedachten < > stoppen met piekeren) klinkt wat onlogisch.
Alsof we de opwarming van de aarde proberen op te lossen door onze koelkast open te zetten.
Wat kun je proberen om je piekerbrein te temmen?
Hier 3 tips waar je vandaag mee kunt beginnen (of stoppen ;))
1. Stop met het lezen van blogs en boeken over stress en piekeren. Het brein kent nog vele geheimen en wonderen waar we weinig van weten, maar één ding weten we wel: wat je aandacht geeft groeit. Je brein maakt geen onderscheid tussen angst waar een reëel gevaar tegenover staat of een angst die enkel in je hoofd zit. Piekeren en angst schuren dicht tegen mekaar en lezen en praten over angst en piekeren, voedt de angst. Dus je kunt beter een goed kinderboek lezen dan deze blog.
2. Doe activiteiten waarbij het denken vanzelf stopt. Als het denken stopt, kan het ook niet piekeren. En als je minder piekert, slaat je brein minder snel aan op piekeren in de toekomst. Dus alle tijd die je besteedt aan activiteiten waarbij je niet piekert zijn goud waard. Eenvoudige taken zijn zware fysieke inspanningen zoals sporten, een ijsbad of tillen, sjouwen, traplopen etc. Ook tuinieren, schilderen, tekenen, zingen, dansen en een instrument bespelen scoren hoog op de ‘niet-denken-activiteiten’.
3. Piekeren is prima. Daar hoef je helemaal niet vanaf. Als je piekert, realiseer je dan wel: je bent niet je gepieker. Er plopt een gedachte in je brein, maar je hoeft daar niet met je hele hebben en houden in mee te gaan. Dus als een deel van je piekert, maar een ander deel observeert bijvoorbeeld je ademhaling, dan is het piekeren al wat minder sterk.
In de reacties op dit blog zou ik het mooi vinden als je jouw favoriete kinderboek met me deelt. (Alleen je favoriete kinderboek, geen tips over piekeren ?).

Alleen op de Wereld van Hector Malot.
(En Jan Jans en de kinderen, die ken ik zo’n beetje uit mijn hoofd)
Een zomer met Lilith, van Hadley Irwin – vertaald maar prachtig thema!
Beekman en Beekman van Toon kortooms
In de ban van de Ring van Tolkien
Mooie blog Koen!
Ik ga zorgen dat meer mensen die lezen.
Een van mijn favoriete kinderboeken (van vroeger) is “Hasse, Simonsdochter”
Maar het is ook absoluut de moeite waard om ook nu mooie kinderboeken te kopen; bijvoorbeeld “Lampje”
Ik ga zo lekker even mijn hoofd uitzetten en rennen in het bos.
Mooie dag!
Veronique
Ja lampje inderdaad! Die heb ik aan mijn zoon voorgelezen 😄
Jaaaahhhh, Lampje. Mooi. Hopelijk tot binnenkort Veronique. Geluk!
Torenhoog en Mijlenbreed, van Tonke Dragt!!!
Mijn favoriet? Hm, moeilijk. Ik denk De zevensprong of De brief voor de koning/de geheimen van het wilde woud, van Tonke Dragt.
Hele leuke nieuwe die ik de afgelopen tijd las: Percy Jackson (serie), Nicholas Flamel (serie) en Nevermoor (serie).
Wat is het prettig om jouw blog te lezen. Ik voelde bijna een splinter in m’n hand bij het pakken van de houtblokken.
De meester van de zwarte molen
De Vijf
Kruistocht in spijkerbroek
Le Grand meaulnes
De Aristokatten
Momo
Ha, geweldige tips!
Ik lees trouwens nog steeds graag en veel kinderboeken. Misschien dat ik daarom zo weinig pieker? 🙂
Vroeger las ik trouwens graag: Koning van Katoren, Kruistocht in spijkerbroek, Momo en de tijdspaarders, Meester van de Zwarte molen, de Frankrijk-trilogie van Thea Beckman. Maar ook: Kameleon, Arendsoog, de Vijf.
Cool is dat er tegenwoordig steengoede kinderboeken verschijnen. Denk niet alleen aan Harry Potter, maar ook auteurs als:
+ Wilma Geldof (‘Het meisje met de vlechtjes’, een steengoed en heftig oorlogsboek),
+ Rob Ruggenberg (lees ‘Ijsbarbaar’ en je kijkt voorgoed anders naar de Nederlandse zeevaarders),
+ Marco Kunst, filosoof met ontzettende interessante boeken-werelden, lees bij voorbeeld ‘Gewist’ of ‘Isa’s droom’ of ‘Kroonsz’ (dat zich afspeelt in het oude en moderne Amsterdam)
+ Annet Schaap met ‘Lampje’, een prachtig sprookjesachtig verhaal
+ Steven Herrick met zijn gedichten-boeken. Het ziet er grafisch uit als een gedicht, maar is een knap samengesteld verhaal dat je helemaal meeneemt.
Kortom: wie heeft er nog tijd om te piekeren?! Ik pak snel weer een lekker boek 🙂
Oh ja, Lampje!
Pluk van de Petteflet van Annie MG Schmidt
Mijn favoriete kinderboek is Koning van Katoren van Jan Terlouw
Klein klein meisje: Blauwe eieren met ham…
En toen ik wat ouder was alle boeken van Evert Hartman.
Niet lang geleden gelezen:
Het meisje dat de maan dronk…
Prachtig!
Te veel om op te noemen. Maar de meeste indruk maakte De rode torens van Granada. Waar een jongeman ten onrechte vanwege melaatsheid uit zijn dorp wordt verbannen door de priester.
Lezen is sowieso mijn #1 truc om te stoppen met zinloos ronddraaiende gedachten, vooral ‘s nachts.
My drug of choice voor alles.
Favoriete kinderboek
Alle delen van de kameleon
Fijne zondag
In willekeurige volgorde…
Nachtverhaal van Paul Biegel
Momo en de tijdspaarders van Michael Ende
Tijl Uilenspiegel van Charles de Coster
Alles van Thea Beckman…maar ik verslond ook de pocketboekjes van Nancy Drew en Pitty’s kostschooljaren hahaha
Ik ben je blogs gaan lezen omdat Momo je favoriete kinderboek is…dat moet dan wel oké zijn leek me 😉
Fijne dag!
Leuk om je lijst te lezen Manon. Na Momo, vallen de blogs vast wel een tikkie tegen 😉
Zeker niet! Vind het altijd vermakelijk, vaak ook herkenbaar en inspirerend 🙂
Mijn lievelingsboeken:
De dolle tweeling
Pitty naar kostschool
De Vijf
Wekelijks de Donald Duck
Pitty naar kostschool, dat ken ik niet. Wie heeft dat geschreven Annemarie?
Enid Blyton
Mijn favoriet is De gebroeders Leeuwenhart ☺️ Magisch die liefde en verbindenheid tussen de twee broers….zo ontroerend
Mijn favoriete kinderboek is De muis Frederick van Leo Lionni
De Kinderen van moeder aarde, Thea Beckman
Jeroen en de zilveren sleutel. 👍
Floortje …
Snelle Jelle
En natuurlijk lid van de Donald Duck!!
Ja, favoriete kinderboeken, dat zijn er meer dan één:
De vijf
Heidi
Pippi Langkous
en Wij uit Bolderburen (Astrid Lindgren)
En dan uren lezen… op de schommel.:-)
De hobbit
De Donald Duck natuurlijk
Ik vind het altijd heel lastig om één favoriet aan te wijzen. ‘Momo en de tijdspaarders’ stond ook bij mij al heel lang hoog op de lijst, maar die ken je al (en al je lezers inmiddels natuurlijk ook :-)). Ik heb net ‘Rebel met vleugels’ gelezen van Marcel Roijaards. Vond dat waanzinnig mooi en het zou me zeer verbazen als jij dat niet ook gaat vinden, Koen! Als je het niet al kent.
’s Avonds laat van Annie M.G. Schmidt 7 Marije Tolman
Wij gaan op berenjacht! 😀
Dankjewel koen! Groetjes van n psycholoog die, terwijl ze haar tuin omspitte aan t ‘mijmeren ‘. (!?;-))was over een carriere-switch en nu binnen geniet van de hoosbui buiten…en jouw blog las🤦♀️
PS. Koning van Katoren!
Haha Annike, mooie switch: ‘gesprekken tijdens omspitten’.
Hasse simons dochter van Tea Beckman. Het speelt zich af in Kampen waar ik zelf ook woon.
De gebroeders Leeuwenhart, Astrid Lindgren.
Dat was zo ongeveer het eerste boek dat ik kocht toen ik het huis uit ging en een boekenkast begon in mijn nieuwe huis, die moest er sowieso in
Dik Trom van C. Joh. Kieviet
Astrid Lindgren, de kinderen van bolderburen
Koning van Katoren-Jan Terlouw
Beekman en Beekman is 1 van mijn favoriete kinderboeken
“Het kleine huis op de prairie” (lekker veel delen voor lang leesplezier. Ik heb ze verslonden toen ik een jaar of 10 was en later nog een keer van genoten toen ik mijn dochter er uit voorlas).
Bij de tv serie heb ik als 6-jarige aan de buis gekluisterd gezeten, zo leuk! Nu nog kijk ik vaak nog ‘stiekem’ naar de herhalingen hier, blijft zo leuk 😂
Pluk van de Petteflet.
En als prentenboek:
Over een kleine mol die wil weten wie er op zijn kop gepoept heeft.
Om eens wat anders te noemen; Suske en Wiskes! 😀 , en het Donald Duck weekblad natuurlijk! (grijns)
De vijf van Enid Blyton
Coco kan het! Prentenboek. Maakt ons elke keer weer aan het glimlachen.
Favoriete kinderboeken: Kilometers Cola en knetterende ruzie; pijnstillers. Beide van Carry Slee
Ik kan niet zo goed kiezen tussen Brief voor de Koning van Tonke Dragt en De Geef me de ruimte trilogie van Thea Beckman. Je mooiste kinderboek kiezen, …. is killing your darlings.
Tien rondjes Tankenberg fietsen is een zeer beproeft middel tegen piekeren.
Zo’n zeer bijzondere zondag van Mireille Contenjé
Wind In De Wilgen – Kenneth Graham.
Lees het bijna elk jaar wel een keer of laat het mij voorlezen met het luisterboek.
Dankjewel voor al je tips!!
Oh ja, en die natuurlijk!!! Fenomenaal.
My family and other animals by Gerald Durell
De brief voor de koning van Tonke Dragt
Jahaaaaaaa. Mooi.
Mijn kinderboek nu is toch wel Momo en de tijdspaarders
Ha JP, heb je een favoriet personage?
Yes, de schildpad 😁
Hoi
Snap niet zo goed waarom er vermeld moet worden dat de psychologe 25 jaar is. En wat het motief is om eerst te zeggen dat haar psychologische behandeling niet lukte en dat er dan tips worden gegeven. Deze goede tips kunnen prima beschreven worden zonder eerst te noemen dat iets anders niet werkte toch?
Dat had zeker gekund Raphael, maar ik vond het in dit geval wel goed om het voortraject te beschrijven. Omdat S. zich niet helemaal gezien voelde door de jonge psychologe met veel boekenkennis en weinig levenservaring. Vanzelfsprekend zijn er jonge psychologen die hun cliënten wél goed op weg helpen, maar met dit blog wil ik laten zien dat mensen die er niet uitkomen middels een psycholoog ook iets anders kunnen proberen.
Hi Koen,
Pluk van de Petteflat
En buiten hardlopen en klussen is heerlijk anti-pieker😃
Klussen met Pluk, daar word je wel vrolijk van 😉
Zeker! Die (taal)humor van Annie M.G. is van alle tijden…
‘misschien wisten ze alles’ van Toon Tellegen. Iedereen zou dit gratis in zijn/haar/ hen brievenbus moeten krijgen.
Ode aan Toon
Hasse simonsdochter van Thea Beckman.
Tuinieren (liefst zo modderig mogelijk), hardlopen en wandelen met de honden over het strand. Hoofd waait vanzelf leeg.
Dank voor de tips!
De torens van februari van Tonke Dragt. Over een jongen die plotseling in een andere dimensie is beland en dan zijn geheugen kwijt is. Het enige dat hij herkent zijn de twee torens aan het strand.
Graag gedaan Hester, je lievelingsboek van Tonke Dragt ken ik nog niet.
Ik las de Kameleon, boeken van Karel Norel,
En Joop ter Heul die lees ik eens in de zoveel tijd nog eens een echte meidenboek.