3 tips om minder te piekeren
Bijgewerkt: december 2023
Twee jaar geleden:
S. schuift de gordijnen opzij en kijkt uit over Kitka Lake, het grootste meer van Europa.
Ze is in Finland om bij te tanken. In een joggingbroek en een dikke kabeltrui, stapt ze in haar boots om naar de schuur te lopen voor 8 blokken hout, om de sauna op te warmen. Ze hakt twee grote blokken in vier kleinere stukken en wandelt terug naar haar blokhut.
Aapo heeft haar gisteren geleerd hoe je eenvoudig een vuurtje aan kunt maken. Wat kleine houtjes op een kluitje en dan links en rechts een groter blok. Daaroverheen plaats je dan – precies boven de kleine houtjes – blok nummer drie. S. legt de grote blokken neer als een A en het vuur laait snel op. Het komende uur moet ze drie keer wat hout bijvoeren om de sauna op te stoken naar 90 graden Celsius.
Tijdens dit uur herleest S. haar favoriete kinderboek Kruistocht in spijkerbroek en drinkt ze een kop thee.
Af en toe kijkt ze op van haar boek en staart ze uit het raam. Het weidse uitzicht met water, wilde zwanen en een prachtig wolkendek ziet ze niet.
Ze piekert
Ze maakt zich zorgen over geld.
Haar gezondheid.
Over haar zoon.
En haar toekomst.
De zorgen ploppen zonder aankondiging op in haar brein.
Het piekeren is niet van lange duur. Na een paar minuten staat ze op om de temperatuur van de sauna te checken.
50 graden Celsius. Dat gaat de goede kant op.
Een halfuur later is de sauna op temperatuur.
S. gaat er drie keer een kwartiertje in en dompelt tussendoor in het ijskoude meer. Nu ziet ze de wilde zwanen wel.
Na dit ritueel voelt ze zich verkwikt en gaat ontbijten in de Taiga School.
Ze blijft net zo lang in Finland als ze zelf wil. Haar zoon is in goede handen en ze kan blijven tot haar gepieker en angsten zijn weg geëbd.
S. bestaat echt. Haar piekeren is echt. Haar angsten zijn echt. Maar dat ze in Finland zit, is helaas niet waar
In werkelijkheid is S. met haar gepieker bij een grote instelling terecht gekomen. Daar ging ze één keer per week een uurtje praten. Nu zit ze thuis en praat ze met een psychologe over haar zorgen via Zoom.
Met de gordijnen dicht.
S. krijgt tools en huiswerkopdrachten mee van de 25-jarige psychologe.
Zo moet S. de demonen in haar hoofd een plek geven.
Denken staat daarbij centraal. S. is hoogopgeleid en de psychologe is hoogopgeleid.
Het piekeren van S. zit in haar hoofd, dus S. duikt met haar psychologe in het hoofd om de piekerproblemen op te lossen.
Na twee maanden heeft S. veel geleerd over piekeren. Ze heeft boeken over piekeren gelezen en haar psychologe heeft haar interessante dingen geleerd over angst, haar amygdala en het zoogdierenbrein.
Maar S. piekert nog steeds.
Ik gun haar een onbepaalde tijd in Finland om uit haar hoofd te komen.
Maar ja, dat gaat niet.
Gezin.
Werk.
Mantelzorg.
Corona.
Toch zou hulp uit een andere hoek welkom zijn
Want een probleem van het hoofd (gedachten < > piekeren) oplossen mét dat hoofd (gedachten < > stoppen met piekeren) klinkt wat onlogisch.
Alsof we de opwarming van de aarde proberen op te lossen door onze koelkast open te zetten.
Wat kun je proberen om je piekerbrein te temmen?
Hier 3 tips waar je vandaag mee kunt beginnen (of stoppen ;))
1. Stop met het lezen van blogs en boeken over stress en piekeren. Het brein kent nog vele geheimen en wonderen waar we weinig van weten, maar één ding weten we wel: wat je aandacht geeft groeit. Je brein maakt geen onderscheid tussen angst waar een reëel gevaar tegenover staat of een angst die enkel in je hoofd zit. Piekeren en angst schuren dicht tegen mekaar en lezen en praten over angst en piekeren, voedt de angst. Dus je kunt beter een goed kinderboek lezen dan deze blog.
2. Doe activiteiten waarbij het denken vanzelf stopt. Als het denken stopt, kan het ook niet piekeren. En als je minder piekert, slaat je brein minder snel aan op piekeren in de toekomst. Dus alle tijd die je besteedt aan activiteiten waarbij je niet piekert zijn goud waard. Eenvoudige taken zijn zware fysieke inspanningen zoals sporten, een ijsbad of tillen, sjouwen, traplopen etc. Ook tuinieren, schilderen, tekenen, zingen, dansen en een instrument bespelen scoren hoog op de ‘niet-denken-activiteiten’.
3. Piekeren is prima. Daar hoef je helemaal niet vanaf. Als je piekert, realiseer je dan wel: je bent niet je gepieker. Er plopt een gedachte in je brein, maar je hoeft daar niet met je hele hebben en houden in mee te gaan. Dus als een deel van je piekert, maar een ander deel observeert bijvoorbeeld je ademhaling, dan is het piekeren al wat minder sterk.
In de reacties op dit blog zou ik het mooi vinden als je jouw favoriete kinderboek met me deelt. (Alleen je favoriete kinderboek, geen tips over piekeren ?).

De brief voor de koning van Tonke Dragt.
En Juniper en Heksenkind van Monica Furlong horen ook op een gedeelde nr. 1. 😉
Het oneindige verhaal van Michael Ende. Dat is nog eens een boek om heerlijk in weg te dromen.
Pipi Langkous
Alleen op de wereld
Raad eens hoeveel ik van je hou
De Argonauten…..
Alle boeken van De Vijf, ik verslond ze!
Dit deed ik ook! Ik had gewoon geen tijd om te eten of te slapen!
Mijn favoriete kinderboek: De scheepsjongens van Bontekoe
Over een kleine mol die wil weten wie er op zijn hoofd gepoept heeft van Werner Schwartz. Tientallen malen voorgelezen voor mijn dochter 😉
Scheepsjongens van Bontekoe
Guust Flater
De zwarte stenen van Guus Kuijer.
Als kind las ik de boeken van Karl May over Winnetou en Old Shatterhand.
Ooooh ja, jeugdsentiment
Mathilda van Roald Dahl
Ik ben zelf een van een tweeling … ook mij staat De Kameleon bij met Sietske en Hielke maar ook Arendsoog … geweldige boeken om in te verdwijnen!
Pippi Langkous van Astrid Lindgren heb ik verslonden en veel van geleerd.
De sprookjes van Hauff joegen me zelfs als puber de stuipen op het lijf. En later heb ik wat tranen gelaten bij De gelukkige prins en andere sprookjes van Oscar Wilde.
Mijn favoriete voorleesboeken zijn: De club van lelijke kinderen en kleine Sofie en lange Wapper!
Brief voor de koning
De tuinen van Dorr van Paul Biegel!
Tonke dragt, de torens van februari.
Alle boeken van Carry Slee!
Beekman en Beekman
Samen op het eiland Zeekraai
En Thule trilogie
Samen op het eiland Zeekraai ken ik niet Marieke, ga ik eens opzoeken. Dank voor je reactie. Geluk, Koen
Oorlogswinter van Jan Terlouw
Daantje de wereldkampioen van Roald Dahl.
Ja, mooimooi.
‘Raad eens hoeveel ik van je hou’ van Sam McBratney
Die ken ik niet José, ben benieuwd. Dank voor je reactie.
8 jaar; Pluk van de Petteflat
12 jaar: Koning van Katoren
En 16 jaar?
Meester Pompelmoes en de slimme kater Joachim.
Leuk. Leuk.
oh ja die was er ook nog
De zomer van dat jaar van Imme Dros
Dank voor je reactie Else, ik heb het niet gelezen, maar ga dat alsnog doen.
Medeplichtig van Anke de Vries
Alle delen van “ de Kameleon” met als hoofdpersonen de tweeling Hielke en Sietse geschreven door H. De Roos.
Jaaaaaaaaah, daar heb ik ook goede herinneringen aan.
Natuurlijk, de Kameleon! Daar heb ik er ook heel veel van verslonden. En Snelle Jelle. 🙂
Brief voor de koning van Tonke Dragt
De fantastische meneer Vos van Roald Dahl en Minoes van Annie MG Schmidt ?
Ja, fantastische meneer vos is ook mijn favo kinderboek!!
Fantastisch 😉
Schoolydille van Top Neaff, heeeeeel oud maar zo mooi! En natuurlijk Daantje de Wereldkampioen van Roald Dahl
De scheepsjongens van Bontekoe
Jaja, die was mooi.
Geweldige blog ?. Ik ben fan van al je werk en wil via deze weg graag even laten horen. Hopelijk ga je hier nog lang mee door ☺️.
Een favoriete kinderboek… euhm… doe ook maar Roald Dahl dan ?.
Dank Nele, ik ga zeker nog even door. Moedig voorwaarts. Enne, Roald Dahl: ik ben fan.
kikker is kikker, max velthuis
Mooi.
Op je kop in de prullenbak (Madelief) en Krassen in het tafelblad van Guus Kuijer
De GVR van Roald Dahl (welk boek van Roald Dahl eigenlijk niet?)
Dank voor je reactie Bas. Roald Dahl is bij velen populaire (tja welk boek van hem eigenlijk niet?)
De Cock (met COCK)
Baantjer
Dank voor je reactie Bertha. Ik heb het niet gelezen, maar wist eigenlijk niet dat het ook mooi was voor kinderen.
De heksen van Roald Dahl
Ja, mooi.
Ronja de Roversdochter
Ja, die was geweldig. Bij mijn zoon zat een Ronja op school.
‘Meneer, weet u hoe ik heet?’
‘Nee, geen idee.’
‘Ik heet Ronja.’
‘Dat is een mooie naam.’
‘Nee, dat is geen mooie naam. Dat is een stoere naam. Over mij is een boek geschreven.’
Wat leuk zeg! Dank voor de anecdote
Mijn nichtje van 10 leest het nu en vind het ook mooi!
(zo leuk ook dat het mijn versie van 34 jaar geleden is).
Kruistocht in spijkerbroek en nog tich boeken.
Kruistocht heb ik toevallig deze zomer herlezen. Blijft mooi.
Ik heb als kind heel veel gelezen en hield heel veel van de Zweedse schrijfsters. Pippi dus maar ook Emil van de Hazelhoeve bv en wat ik ook nu nog het prachtigst vind is Nils Holgersson. Een goed idee om die nog eens te lezen. Ik hoop dit nog eens in het Zweeds te kunnen doen.
Harry Potter- alles
Ja, die Potters hielden je wel uit je slaap.
“The Dark Lord knows how to haunt me in my sleep..”
Haha, tijdens pubertijd deze inderdaad verslonden. Nu lag HP& the cursed child (in denk al een paar jaartjes) op mij te wachten in de kast, heb ik nu tijd voor. Zat er gelijk weer in en nog steeds lastig om weg te leggen!
Gewoon doen! Ik ben ook Zweeds aan het leren. Goed te doen. Duolingo én een echte cursus. Gaan we samen Pippi lezen. Vi ska läsa Pippi tillsammans! Het valt me op dat er veel dubbels zijn bij het noemen van favoriete boeken..same souls read alike? . Mijn vader las ons o.a. Panokko voor. Goede herinneringen aan. Verder Anne van het groene huis!
Wauw. In het Zweeds. Dat lijkt me bijzonder.
Kabouter Eigenwijs van Henriëtte M. van Beusekom. Moet ik maar weer eens lezen!
Veel leesplezier!
Torenhoog en mijlenbreed van Tonke Dragt is mijn favoriet.
Het mijne ook! Geweldig boek, heb het pas weer gekocht om weer te lezen?
Dank voor de tip!
Over een kleine mol die wil weten wie er op zijn kop gepoept heeft! van Werner Holzwarth
Dat is mijn favoriete kinderboek! Wel meer dan 100 keer voorgelezen voor mijn kinderen en elke keer hadden we een hoop lol! Heerlijk!
Haha.
Oh moet ik echt een keuze maken? Meester van de Zwarte Molen van Otfried Preussler wordt het dan. Gelukkig heb ik hem in huis en hebben mijn kinderen hem ook kunnen lezen. Heerlijk! Maar ook Roald Dahl, Evert Hartman, Thea Beckman en nog zo heeel veel andere mooie boeken/schrijvers. Ik hou van boeken !
Ja, die ken ik ook allemaal. Geweldige boeken!
Van mij ook Meester van de zwarte molen!
Magisch, spannend, duister. Onze meester op school deed tijdens het voorlezen de gordijnen dicht, gaf net dat beetje extra😀
Afkes tiental van Nienke van Hichtum
Het Oneindige Verhaal
Ik wilde dat ook, verdwijnen naar een andere wereld waar vliegende draken en kastelen echt bestaan…..
O ja, daar sluit ik me helemaal bij aan. Stukgelezen dat boek!
Ik ga mee.
Elk jaar mochten mijn broertje en ik van mijn grootouders een nieuw boek uitkiezen. In een grote kinderboeken winkel in Zutphen liepen we dan rond om weer een prachtig boek te kiezen. Een heerlijk moment voor mij want lezen vond ik geweldig. Het liefst fantasie verhalen maar ook historische verhalen vond ik geweldig. Een boek waar ik heel mooie herinneringen aan heb is “Ronja de roversdochter” van Astrid Lindgren. De combinatie van strijd, de gevaren van het bos, vriendschap en liefde prachtig! Zoals trouwens heel veel van haar boeken. Kinderboeken magisch vond en vind ik ze!
Mooi Henriette, is die boekwinkel in Zutphen er nog?
Het is lang geleden dat ik in Zutphen was, maar ik geloof dat er nog steeds een kinderboekwinkel zit. De Boekentoren op Oudewand 3 🙂
Mooie stad.
Minoes
De Brandweermannetjes (een boekje uit de reeks Gouden boekjes)
Ik pieker niet echt maar sta continue in de repeat, ook heel vermoeiend ?
Ah ja, die Gouden Boekjes. Dat waren er flink wat.
Momo en de tijdspaarders
Koning van Katoren
Hasse Simonsdochter
Kruistocht in spijkerbroek
De hele trilogie van Thea Beckman: geef me de ruimte, etc
Arendsoog
De kameleon
Alles van Roald Dahl
Alles van Astrid Lindgren
Boeken van Neil Gaiman
De hele serie van ‘De vijf’
Je snapt vast al: ik lees teveel om aan piekeren toe te komen. ?
Haha, mooie rij.
Natuurlijk Kknderen van Moeder Aarde, en de Harry Potter-serie!
Na vele malen herlezen ontdek ik nog iedere keer iets nieuws…
Mooi dat je steeds wat nieuws ontdekt Petra.
Mijn favoriete kinderboek is ook Kruistocht in spijkerbroek!
Vechten voor overmorgen van Evert Hartman staat op nr. 2.
Ik ben drie jaar geleden begonnen met hardlopen en pieker daardoor nu beduidend minder…
Ja, die vind ik ook beide supermooi!
Mijn favoriete kinderboek is óók Kruistocht in spijkerbroek. Samen net Oorlogswinter van Jan Terlouw.
Oorlogswinter, die was ik helemaal vergeten. Mooimooi.
Je hebt mijn favoriete kinderboek al in je schrijfsel genoemd. Thea Beckman is een held!
Een mooie tweede is “De koning van Katoren”.
Gelukkig mocht ik op mijn twaalfde aan “Papillon” beginnen.
Vandaag is mijn ochtendklus uitgevallen dus mag ik fijn nog een rondje lopen zonder piekeren.
Wat fijn, zo’n cadeautje om lekker te lopen na het uitvallen van een klus.