‘Als ik niet was gaan hardlopen, was ik nu een krakkemikkig vrouwtje’
Je bent zesentwintig en krijgt een zwaar auto-ongeluk. In fractie van secondes rekt je halswervelkolom onherstelbaar uit. Een whiplash.
Het overkwam Karien Guinée.
Gevolg: uitvalsverschijnselen en slecht zicht.
Vijftien jaar volgde ze een revalidatieprogramma. Elke dag pijn. Ze was het beu. Karien wilde naar buiten. Hardlopen. Maar haar fysiotherapeut zei dat ze dat nooit meer zou kunnen. Toch begon ze – heel voorzichtig – weer te lopen. En het ging. Stapje voor stapje kon ze langer. En dit jaar liep ze de marathon van Rotterdam: 3u39’
Hardlopen uit balorigheid
‘Na het ongeluk zat ik te veel in mijn kop. De pijn kwam vanuit mijn hoge nek en manifesteerde zich vooral in mijn hoofd. Ik wilde de rest van mijn lijf weer voelen.
De wisselwerking van lichaam en geest is sterk. Ik had altijd pijn. Een negatieve sfeer. De pijn beheerste mijn dagelijks leven. Dat wilde ik niet’ Ik wilde de natuur in. Weer echt bewegen.
Vijftien jaar deed ik oefeningen in een sportschool. Ik had er een hekel aan gekregen. Uit balorigheid startte ik met hardlopen. Mijn fysiotherapeut vond het maar niks. Hardlopen werd me ontraden om me te beschermen. Ze dachten dat ik het niet kon.’
Maar Karien zette door. En hoe.
Buitenspelen: wonder boven wonder nam de hoofdpijn af
‘Mijn evenwicht bewaren was moeilijk na het ongeluk. Ook mijn slechte zicht maakte me onzeker. Dus startte ik met wandelen en bouwde dit langzaam uit tot hardlopen. Juist tijdens het hardlopen bleef ik redelijk in balans, door de constante armbewegingen die je erbij maakt.’
Intens gelukkig werd Karien door hardlopen in de natuur. Het is voor haar als buitenspelen. ‘De spierpijn nam ik op de koop toe. En wonder boven wonder nam de hoofdpijn af. Mijn levensspiraal ging weer opwaarts. Als ik dit kon, kon ik alles: ik schreef me in voor een marathon.’
Finishen met een glimlach is alles wat telt
‘Maar een mooie tijd is natuurlijk gaaf. Mijn eerste marathon liep in Parijs. Met een groep van 10 mannen: ík bleef als enige onder de gewenste 4 uur. Maar mijn werkelijke doel was finishen met een glimlach. En ik lachte. De hele weg lang. Het was ontzettend mooi en dubbel. Ik passeerde mensen in ziekenhuisbedden. Lopers duwden ze voort over het parcours. Ook zag ik mensen in rolstoelen. Ik dacht: daar had ik ook in kunnen zitten.’
Terug uit Parijs kwam ik mijn fysiotherapeut tegen. Ik zei: je raadt nooit wat ik net gedaan heb. Zij vond het ongelofelijk en fantastisch tegelijk.
Als ik nu pijn heb weet ik tenminste waardoor: spierpijn van het lopen
‘Inmiddels heb ik zes marathons, mijn eerste ultra in de bergen én een nacht trail uitgelopen. Ik hou van uitdagingen. En als ik nu pijn heb, weet ik waar het vandaan komt. Heerlijk spierpijn op z’n tijd. Maar alleen maar hard en lang trainen past niet bij mij.’
Ik ben eigenlijk een luie loper
‘Als ik niet was gaan rennen? Dan was ik waarschijnlijk een oude vrouw voor mijn leeftijd. Een krakkemikkig dametje.’ Nu leeft Karien volop. Ze is moeder, massagetherapeut, producer van een radioprogramma en geeft hardlooptrainingen. Een drukke agenda en ze wil óók nog trainen voor de volgende marathon. ‘Tijdens een cursus Sportrusten hoorde ik over het schema van Stans van der Poel, waarbij je maximaal 14K traint en toch een marathon loopt. Dat wordt mijn nieuwe doel. De marathon in Boston in 2015 lopen met dat schema. Niet al mijn kruid vooraf verschieten. Ik ben eigenlijk een heel luie loper hoor,’ lacht de fit en stralend ogende Karien.
Karien, succes op je weg naar Boston.
Lees hier hoe hardlopen en ademhaling Marc redden van zijn cocaïneverslaving
Of hou het luchtiger. En lees de ontbijttip voor marathondag of een lange duurlooptraining
Hoofdpijn of ongelukkig? Kom uit je hoofd, ga hardlopen https://t.co/hGAcOcdY3j
Leonie Westerman
Mooi zo’n doorzetter !
Waar een wil, is……
Goed voorbeeld voor velen!
Raghenie Jagesar 😉
Had mail met vraag over stijve bovenbenen gestuurd, bedoeld voor Koen de Jong, maar nog steeds niets gehoord.
Dag Marjon Roefsn, vraag ligt bij Koen. Zijn agenda en mailbox zijn nogal vol door de introductie van zijn nieuwe boek. Even geduld nog. Excuses en groet, Maarten
Wow!!! Ontroerend en inspirerend verhaal!
Wat kan ik dit verhaal voor 100% beamen, ik ben 6 maanden geleden begonnen met lopen, na 5 jaar weekelijks fysio (whiplash, vervelende schouders etc), ook mijn fysiotherapeut vond t niet t slimste plan. Maar na deze 6 maanden en mijn 1ste 10 km wedstrijd in 1.01.03, kan ik concluderen ik ben een ander mens geworden! Wat ben ik blij dat ik de 1ste stap 6 maanden geleden heb gezet!
Huh huh, mooi voor die mevrouw. Maar echt niet voor iedereen. Hardlopen is niet voor iedereen geschikt. Jammer dat het word gebracht als de waarheid. Het is een van de vele mogelijkheden niet de enige.
Dag Mar Van Der Meer, dit is het verhaal van Karien. Niet voor iedereen, maar voor haar gelukkig wel. Welke mogelijkheden bedoel je nog meer? Gr. Maarten
Dag Mar, het is háár waarheid. Vanzelfsprekend werkt het niet voor iedereen. Groet, Koen
Je hebt meer vormen van sport naast hardlopen. Ik zie heel veel in jullie verhaal wat zeker kan werken. Ik vind het alleen jammer dat door hardlopen zo op de voorgrond te zetten als enige vorm. Zo komt het tenminste over! Wandelen, fietsen, Er zijn zoveel meer mogelijkheden om dit toe te passen. Lijkt mij. Zelfs ik , als iemand die nergens meer is wat sporten betreft, kan veel leren uit het boek. Zelfs op de bank heb je er wat aan, echt waar! Je moet ergens beginnen en ik denk dat het belangrijk is dat mensen gemotiveerd worden om iets te doen dan maar gelijk in de hardloophouding te springen. Wandelen en fietsen zijn sporten die veel beter bij mij passen. Alhoewel mij nu wel duidelijk is waar het misging door 5 jaar lang 6 km te lopen iedere week en dan denken dat je goed bezig bent , ipv ook rust in te bouwen bv… en de ademhaling. Natuurlijk is dit het verhaal van karien, maar ik raak er vooral gefrustreerd van juist omdat het niet voor iedereen zal werken. Als je jullie progamma maar volgt dan verdwijnt de klacht gewoon wel vanzelf, en daar stoor ik me wel aan. Depressie me fibromyalgie, whiplash? Ga gewoon hardlopen dan gaat het wel over. Dat is wat het uitstraald. Naar mijn idee zou het goed zijn dit uit te bouwen naar meer mogelijkheden waardoor meer chronisch zieke mensen er wat aan zouden hebben. Tussen bankhangen en hardlopen zit nogal een ruimte die niet zomaar even door iedereen word opgevuld.
Dat klopt zeker, wij houden zelf ook enorm van fietsen. Echter richt Sportrusten zich op dit moment vooral op lopen. Maar inderdaad, met de ademhalingsoefeningen kan iedereen aan de slag.
Had je altijd nog kunnen haken
Heel herkenbaar verhaal van Karien.
hallo,
Gisteren 2-11 mijn eerste marathon (de berenloop Terschelling) gelopen na het schema gevolgd te hebben. Tot verbazing van mezelf en vrienden heb ik het met relatief gemak uitgelopen in 03:55 uur. Top en op naar een volgende marathon!