Weinig koolhydraten en dan de Jungfrau marathon
Op 9 september 2017 liep ik de Jungfrau marathon. Met 1.600 hoogtemeters en 42 kilometers was deze Zwitserse bergmarathon de ‘grande finale’ van een mooie reis die maanden eerder begon.
In het voorjaar bedacht ik dat ik de Jungfrau wilde lopen. In gedachten zag ik me al finishen tussen de witte bergtoppen bij bergstation Kleine Scheidegg. Ik kon de euforie al voelen, de ‘kick of the kill’ dat het me was gelukt. De zon zou schijnen, de rode vlag met het witte kruisje zou strak afsteken tegen de blauwe lucht. Het beloofde een prachttocht te worden. Maar ik moest nog wel even trainen.
Jungfrau: hoe bereid je je voor op een bergmarathon in een land dat zo plat is als een dubbeltje?
Ondanks dat ik zelf ook hardloop- en Sportrusten trainer ben, wist is het niet. Ademhalingsdeskundige en ‘founding mother’ van de 14 km-marathonrevolutie, Stans van de Poel hielp me op weg. Ze liet me fietsen, observeerde mijn kuiten en maakte een plan. Ze liet me achter in verbazing. ‘Wat jij moet doen om de berg op te komen, is drie keer per week een stuk lopen, zoals je nu al doet maar dan wat langzamer. En veel belangrijker, je moet goed ontspannen en veel vlees eten’.
Vlees eten? Ik moest wennen aan het idee. Ik at al jaren bijna geen vlees meer. En eigenlijk ook geen vis, ei, zuivel en vet. Ik leefde op veel groenten, fruit, brood en vegetarische schijven. Een dramatisch slechte en kansloze combinatie volgens medisch fysioloog en Voeding Leeft collega Peter Voshol. Ik besloot mijn voeding op advies van Stans en Peter aan te passen en om te keren. Ik zou me de maanden daarna sterker en krachtiger eten.
Het plan was de finish te halen op vers en onbewerkt, op minder koolhydraten, meer vetten en meer eiwitten

Mijn marathonvrienden verklaarden me voor gek. ‘Ja hoor De Vries, denk je nu echt dat je met drie keer rustig ademhalen en een biefstuk de berg op komt?’ Ik kon het ze niet kwalijk nemen.
Voor hardlopers zijn koolhydraten de heilige graal.
Acht bruine boterhammen als basis, ik at ze ook en was er dol op. Lekker met banaan en jam, een duimdikke laag hagelslag of speculaasjes. Anders dan andere lopers had ik nooit ‘gestapeld’ voor een evenement. De stapels witte boterhammen met appelstroop en pannenkoeken, de borden witte kale pasta om vijf uur ’s ochtends en de bidons vol ‘carb-loader’. Ik kreeg ze niet weg. Maar ook ik was opgevoed met 70 gram koolhydraten per uur in de vorm van gel en sportdrank tijdens een loop.
Half mei startte mijn training. Ik liep hard, deed dagelijks ademhalingsoefeningen en vulde mijn maag in de eerste plaats met groente. Veel groente, nog meer dan ik al gewend was. Spinazie, tomaat, paprika en sla. Ik at groente bij de lunch en bij het diner, een ons of vier per dag. Dit beviel me direct prima. In de loop van de weken ging ik ingrijpend anders eten. Niet radicaal maar stapje voor stapje. Mijn tien boterhammen en zes appels werden er eerst twee en later nul. Ik verving muesli, ontbijtkoek en melkchocolade door noten, pitten en zaden. Ik bedacht twintig variaties op een omelet en had steeds minder moeite met dooie koe en vis op mijn bord. Ik ontdekte dat olijfolie bijna alles lekkerder maakt.
Makreel met avocado en mayonaise: zo vet werd het
En ik vond het eerst bijzonder, daarna fijn en uiteindelijk ook echt lekker. In de loop van de weken zag ik mijn lichaam veranderen. Ik werd sterker en gespierder. Mijn gewicht bleef weliswaar exact hetzelfde, maar ik hoorde mensen zeggen dat ik er voller en gezonder uitzag. Ik merkte dat ik minder trek kreeg. Ik had geen behoefte meer aan tussendoortjes en had genoeg aan drie stevige maaltijden. Ondanks het feit ik meer kilometers per week liep. Wat een verschil. Niet meer hongerig om 11 uur ’s ochtends, geen trek na een training of snaaierig aan het einde van de middag. Ik had gewoon genoeg. Buiten de maaltijden om dacht ik niet meer aan eten, dit gaf onverwacht veel rust.
De verandering was niet alleen fysiek maar ook mentaal. Na een maand of twee voelde ik me helderder, scherper en vrolijker. De visjes in het groen op mijn bord maakten me ongelofelijk blij.
De marathon kwam dichterbij. Ik ging op zoek naar antwoord op de vraag wat ik vlak voor, tijdens en na de marathon zou kunnen eten en drinken.
Na zoveel vers en onbewerkt, vrijwel ketogeen, waren stapelen, gelletjes en herstelshakes echt geen optie meer
Ik ging op zoek op internet en trof Tim Noakes. Mijn loopvrienden kwamen niet meer bij van het lachen: ‘woehaah, je gaat toch niet echt met twee gekookte aardappels in je broek naar boven?’ Ik moest toegeven, dit ging ook mij wat ver. Collega Peter had een goed alternatief: noten en dadelreepjes. In de week voor de marathon nam ik wat ik al weken nam. Niets meer, niets minder, niets anders. De avond voor de marathon at ik groenten met olijfolie uit de oven, een salade en een Zwitserse worst. Koffie met een blokje zwarte chocola toe. De koolhydraatrepen die ik op de marathonexpo had gekregen, verdwenen in de vuilnisbak.
Ik werd wakker op de marathondag. Het was grijs en grauw buiten. De Jungfrau had zich verstopt in de wolken.
Ik at een ontbijt van sojayoghurt, een banaan en een volle hand noten
Op naar de start. Ik voelde me zenuwachtig. Mijn eerste bergmarathon, was ik klaar voor de ultra-inspanning? Zou de man met de hamer me ergens onderweg genadeloos staan op te wachten? Nu al zacht gniffelend om mijn naïeve voorbereiding? Pang, daar ging het startschot. Ik zette mijn eerste stappen, op weg naar de finish met vier noten-dadelreepjes in de band om mijn middel.
Zes uur, 80 gram koolhydraten, liters water en twee bekers bouillon later, finishte ik. In de stromende regen.
Half verkleumd in mijn rode Adidas shortje maar dolgelukkig. Wat een geweldige tocht. Een marathon die over van alles ging, behalve over hardlopen.
Ik was boven en voelde me fit. Ik durfde het bijna niet te zeggen, conditioneel had ik over, mentaal voelde ik me vrijer dan ooit.
‘Ik takel je er morgenochtend wel uit’, zei mijn man ’s avonds. Hij wist wat hij zei, hij had me vaker gezien ‘the day after’. Ik ging in bed liggen met mijn finishers T-shirt aan, medaille nog om de nek.
De volgende ochtend werd ik verbaasd wakker. Geen spierpijn. Helemaal niet. Ik voelde me goed en energiek. We stapten op de fiets. Heerlijk vlak langs het meer, lekker uittrappen, bijna een marathonafstand. Tussen de middag lunchten mijn man en ik met vrienden op het terras. Vis uit het meer die zwom in de boter met amandelen. Het smaakte me goed.
Ik snapte de fysiologie, maar bleef het een wonder vinden.
Mijn lichaam had nauwelijks puryvaat en lactaat gemaakt omdat ik het niet had overbelast met koolhydraten
Ook de dagen na de marathon bleven moeheid en honger uit. Mijn lichaam voelde na een dag alsof er niets was gebeurd. Mijn hoofd was echter nog wel in de bergen. Bij de witte toppen die verscholen hadden gelegen achter dichte mist.
Bij de honderden mensen die voor en achter mij in stilte omhoog waren gelopen. Mijn gedachten hadden duidelijk meer tijd nodig voor herstel dan mijn spieren. Mijn hoofd dacht ‘low carb keto rocks’, de rest van mijn lichaam wist het al lang.

Op zoek naar info om een bergmarathon, zoals de Jungfrau, kwam ik op jouw verhaal terecht. Daar word ik nog gretiger door. Twee obstakels voor mij: manlief gaat ervóór springen. “Onverantwoord, ook op jouw leeftijd (70). Ook al kan je marathons en een 6 uurloop (56 km) en 50 km-loop aan”. Ik ben streng veganist, sinds 2004 en daarvóór vegetariër. Vis en vlees gaat voor mij echt niet. Ik ga over mijn nek als ik dat moet eten. En milieu speelt ook een cruciale rol. Begeleiden door Stans (op afstand, ik woon in Duitsland, overigens in 2023 weer in Nederland in Twente) heb ik al eens gedaan voor mijn 50 km. Stans had ik al in mijn achterhoofd. Maaike, heb jij inmiddels ook andere alternatieven, voor het geval ik manlief nog kan geruststellen? Zijn alternatieven, zoals extra plantaardige shakes een oplossing. Er is toenemend meer op de markt en toenemend meer kennis over plantaardige eiwitinname. Onbewerkt voedsel klaarmaken/eten is voor mij/ons normaal. Suikers verminderen is nog wel een ding. Ik maak mijn eigen jams en Shakes met banaan als zoetmiddel.
Dag Christine, als je contact wenst met Maaike, raad ik je aan om haar even te mailen: maaike@springh.nl Hartelijks, Koen
Wat een geweldig verhaal om te lezen! Ik was op zoek naar tips voor de Jungfrau marathon, deze ga ik doen in september en dan kom ik dit verhaal tegen. Nou als fanatiek sportrustenfan heb ik er ook alle vertrouwen in dat het mij op deze manier gaat lukken! Heb jij nog aanvullende tips voor mij?? Ik hoor ze heel graag.
Mooi paasweekend,
Zonnige groet,
Sandra
Hallo Maaike,
Dit blog is al een poosje geleden geschreven. Nadat ik je boek ‘hoe wordt ik een supervetverbrander’ heb gelezen eet ik ook minder koolhydraten. Ik sport veel en ik moet zeggen dat het me prima bevalt. Nu ga ik over een maand de marathon van Eindhoven lopen maar ik vind het wel spannend omdat koolhydraatarm te doen. In mijn omgeving zeggen veel dat dit niet mogelijk is. Het wordt mijn 4e marathon en bij de vorige heb ik altijd gelletjes gebruikt. Toch zegt mijn gevoel dat ik het gewoon moet doen. Alleen ik lees dadels en noten onderweg eten… als ik hardloop lukt het mij niet om vast voedsel te eten dus ben ik op zoek naar een alternatief. Ik drink water met electrolyten maar volgens mij red ik het daar niet op. Ik heb al veel gezocht op internet…maar weet jij een alternatief?
Hi Maaike,
Heb je toevallig al een reactie ontvangen? Ik heb namelijk hetzelfde probleem, dus was even benieuwd naar het alternatief. Succes in Eindhoven.
Mooi verhaal, ik zie uit naar dit boek!
Geweldig verhaal! Ik kijk uit naar je boek in het voorjaar!
Wat een prachtige prestatie en verhaal!!
Zelf ben ik sinds 1993 type 1 diabeet en is in 2015 een insuline allergie vastgesteld. Daarom probeer ik insuline en dus koolhydraten zoveel mogelijk te voorkomen.
In 2011 liep ik de NY matathon met succes. Momenteel train ik voor Rotterdam, via het max14 km sportrusten schema. Sinds de vaststelling van de alergie ben ik strenger geworden op koolhydraten dan tijdens de NY voorbereiding. Daarom ben ik zeer geinteresseerd in jouw voedingsaanpak. Hoe zou ik daar meer te weten over kunnen komen?
Btw, die Jungfrau trekt mij ook wel erg ?
Dag Robin,
Wat leuk te horen!
En ja, de Jungfrau kan ik je zeer aanraden. Bij twijfel: gewoon doen!
Het is een prachtige marathon. En bovendien zo’n bijzonder parcours dat alles telt, behalve tijd.
In het voorjaar verschijnt mijn boek ‘hoe word ik een supervetverbrander’ bij Uitgeverij Lucht.
Mocht je niet zolang willen wachten, dan ben ik graag bereid je vragen al eerder te beantwoorden (sportrustendenhaag@gmail.com). Groet! Maaike
Sinds wanneer ga jij kieken Brendon.
Kiek ens an
Heel inspirerend verhaal Maaike, leuk om te lezen!
Dank je Else, graag gedaan!
Zo eet ik sinds een jaartje ook, en ik sport er veel op. Bevalt uitstekend! Mooi om zo te lezen!
Bauke Berger Ronald Bankras Lisanne Bankras
Toch wel inderdaad!
Ja nou weet ik het ook niet meer. Niemand zit op één lijn lijkt wel.
Ronald Bankras Hahaha dat is ook zo. Doen wat goed voelt?
Gaaf! Ik heb zo juist jaren gegeten, maar daar vanaf gestapt toen ik meer duursporten ging doen. Ik dacht dat je die koolhydraten hard nodig had met lopen en op de fiets. Terwijl ik nu veel suikercrashes heb. Misschien maar weer eens helemaal omgooien?
Goed plan Linda! Probeer het eens een maand en kijk wat het je brengt. In het voorjaar verschijnt mijn boek ‘Hoe word ik een supervetverbrander’ met daarin veel tips die heel veel verder reiken dan voeding alleen.
Wat een mooi verslag! Zelf doe ik onderweg regelmatig wat sole in m’n water. Gebruik verder niet van die vieze gelletjes…. Corné van Helteren
Ja inspirerend verhaal zeg! Dus koolhydraatarm is niet alleen voor mensen zoals mij om af te vallen en gezond te worden, maar ook voor sporters een prima leefwijze.
Yep, ga me er ook maar eens in verdiepen
Dank jullie wel, leuk te horen!
Wat een fijn, ander geluid is dit! ♀️
Super inspirerend! Altijd zulke informatieve blogs hier!
Ik ben alleen overtuigd vegetariër en eet grotendeels vegan. Ik kom dan wel in een gewetenskwestie als ik dat zou laten vallen. Maar de resultaten klinken te gek!
Hi Lisa, ik at ook aardig vegan (weinig vlees en een lactose-intolerantie). Vanwege de footprint / milieu. Bij wijze van experiment ben ik tijdelijk dus meer vlees/vis/ei gaan eten. Plus flinke hoeveelheden groente.
Als je geen vlees eet, maar wel vis, ei en zuivel kan je overigens ook een heel eind komen.
Groet! Maaike
Same here. Ik eet weinig tot geen brood pasta rijst enz.. ook in de voorbereiding en tijdens Rotterdam minimaal. Groente/eiwitten en vlees… en heel af en toe..eens in de paar weken , een wit bolletje met jam als extraatje. Ging prima.
Dan moet het ons ook lukken
Myra Hijzen interessant om te lezen!
Ga ik doen!
Ga jij nu ook dode koeien eten? En 20 soorten omeletten??
Koeien niet, omeletten lekker?
Het wordt voor mij een uitdaging, als veganist… ?
Je bent in goed gezelschap en een stuk gezonder dan met vlees en zuivel. Veel succes. http://www.greatveganathletes.com/running
Wat ontzettend leuk om te lezen. Kh stapelen is mij slecht bevallen en ik zou graag meer weten over je gemiddelde dagmenu. Wil je die iets verder specificeren? Zelf al te lang vegetarier om vlees en vis te gaan eten, maar daar valt vast iets op te bedenken.
En doe Jungfrau klinkt als een prachtig doel!
Hi Inge,
Ik at drie maaltijden per dag. Geen tussendoortjes. Zo vers en onbewerkt mogelijk. Heel veel groente!
Plus veel olijfolie, noten, zaden, pitten.
Bij de lunch en het diner ook (vette) vis, ei of een stukje vlees.
Groet! Maaike
Hedy Izaks-ter Haar, wil Martijn deze doen ?!
Klopt
Supergave marathon!
Jolanda Wouters, Betty Swart, Ron Vermeulen
Kan het niet eens plat. Maar nu met dit dieet dus verder en hoger?
Dan moet het ons ook gaan lukken
Interessant Gabi van Pelt
Geweldig om te lezen, ik heb nog nooit in al die chemische gelletjes geloofd, maar ook nog nooit een marathon gelopen.
Misschien een keertje een proberen Miranda? Gewoon omdat het kan met Sportrusten? Of een halve, of een 10km, ook allemaal hartstikke leuk.
Afgelopen weekend De Ronde Venenmarathon gelopen met grotendeels dezelfde ervaring! Geweldig!