Een gevaar van familieopstellingen

In Amersfoort heb ik een familieopstelling gedaan bij Nienke Binkhorst.

Mijn ouders, mijn zus, mijn opa’s en oma’s had ik een plek gegeven en ik ging in de ruimte staan.

Voor wie er niet mee bekend is: mijn familie was daar niet bij. Onder begeleiding van een coach zette ik mijn familie neer in de ruimte. Soms gaat dat met andere mensen die representant zijn, in mijn geval waren het druppelvormige, pluche kussentjes.

Je geeft je familieleden een denkbeeldige plek in een ruimte en je neemt dan zelf een plek in de ruimte in.

‘Draai je eens om,’ zei Nienke vriendelijk.

Ik draaide me om en begon te huilen. Zonder er erg in te hebben zette ik alles en iedereen achter me en ik keek een andere kant op. Enkel door me om te draaien, gebeurde er veel. Na dit emotionele begin volgde een mooie sessie.

Het was een bijzondere middag en ik ging lichter en opgewekt weg.

Een familieopstelling is interessante, betekenisvolle en leerzame kost.

Toch realiseerde ik me van de week dat er een gevaar schuilt in familieopstellingen

We zaten na ons meditatieuurtje aan tafel op het clubhuis.

‘Ik ga vanmiddag een familieopstelling doen,’ zei V.

‘Oh, spannend. Mooi,’ antwoordde I. ‘heb je een speciale reden?’

‘Het gaat toch een laag dieper dan wat ik hier doe, ik worstel met mijn werk en heb het idee dat ik wat ballast uit mijn jeugd meeneem. Mijn vader was een autoritaire man.’

Huh?

Een laag dieper dan wat hij hier doet?

Dat kan toch niet?

In de ochtend zitten we van 6:30 tot 7:30 in stilte te mediteren. Er komen gedachten op en in plaats van mee te gaan met de gedachten, gaan we terug naar ons lichaam, naar de ademhaling.

Dieper dan dat wordt het niet.

Je bent met je hele aandacht in het nu en je oefent met concentratie om gelijkmoedig te blijven. Dus alles wat er vanuit het verleden zit opgeslagen in je lichaam heeft kans om naar boven te komen en omdat je er niet van wegkijkt en er geen oordeel bovenop doet, is er de mogelijkheid om wat oud zeer te loodsen. Aandacht zonder oordeel doet bijzondere dingen.

Familieopstellingen dragen enorm bij om oud leed versneld kwijt te raken en het is fijn om af en toe wat hulp te krijgen, in plaats van het in je eentje – op een meditatiekussen – te moeten rooien.

Maar dieper dan met jezelf in stilte kan het nooit gaan.

Er zijn de vier elementen. Er is trilling. Er is NU. Als het ons lukt om ons brein te temmen en het bij lucht, aarde, vuur, water en trilling te laten in het moment, wacht ons een mooie verrassing van het universum.

Eckhart Tolle sluit De kracht van nu ook niet af met; naast aandacht voor het NU is het wel belangrijk om ook familieopstellingen te doen.

De kracht van familieopstellingen zit in hulp van een goede coach in combinatie met het moment; je haalt met aandacht in het nu, opgeslagen patronen naar boven.

Er schuilt echter een gevaar in als je de opgeslagen patronen uit je jeugd op een groot voetstuk plaatst en het idee hebt dat je daar alleen met familieopstellingen vanaf kunt komen

Alle wijsheid zit al in het nu. In de stilte. In je lichaam.

Je kunt in een wak gaan zitten in Finland, truffels eten, een ayahuasca-cermonie bijwonen, een tiendaagse stilteretraite doen, zweethutsessies bijwonen, familieopstellingen of klankschaalretraites doen en meer bijzondere weekenden bijwonen.

Het is allemaal leerzaam, inspirerend, bijzonder, betekenisvol en prachtig.

Maar het gaat mis als we onszelf aanpraten dat deze sessies een voorwaarde zijn om voorbij angsten, ego, opgeslagen ervaringen en het denken te komen. Want juist deze sessies kunnen ook een manier zijn om ontwikkeling uit te stellen. Je kunt vandaag beginnen met mediteren, met gezonder eten, met koud douchen en met aardig zijn voor je naasten.

Daar heb je geen retraite voor nodig, daar heb je geen hulp voor nodig. En het helpt je om oude patronen te veranderen in nieuwe.

Als je echter leunt op coachingsessies, kan dat (ongemerkt) een manier zijn om vooral uit te stellen om je opgeslagen zwaarte vandaag nog te verlichten.

De truc is om vooral zelf dagelijks bezig te zijn met wat belangrijk voor je is, en daarnaast de hele shebang van ceremonies, opstellingen en sessies te doen om het jezelf wat makkelijker te maken in je route naar een betekenisvol en vrij leven.

Ik liet het blog aan Nienke lezen en vroeg of het goed was dat ik haar met naam en toenaam vermeldde in een blog met deze titel. Ze antwoordde dat het goed was en ze gaf nog een mooie reactie:

Waar ik bij jouw blog aan moet denken, is de kunst om voorbij het verhaal te gaan. Dat is fijn dat de adem je daar kan brengen. Ademen in combinatie met een familieopstelling is ook erg helend…. De familieopstelling geeft inzicht in en keert de onderliggende dynamiek en de adem zorgt voor het loslaten en het verdampen  😉.

Heb jij ervaring met familieopstellingen? Ik ben benieuwd hoe dat was.

Over de auteur

Ademhaling is mijn favoriete onderwerp. Hardlopen en kou staan gedeeld tweede. Over deze onderwerpen schreef ik 10 boeken en ik leid ademcoaches en koucoaches op. Mijn favoriete ademhalingsoefening is anapana en run-dip-run is mijn favoriete training.

Koen de Jong